Nauka języka obcego sprawia Wam problem? Nie macie czasu na kursy językowe ani na prywatne lekcje? Okazuje się, że nie wszystko stracone. Przy odrobinie kreatywności można wskazać kilka ciekawych sposobów na naukę języków obcych w warunkach domowych i nie tylko.
Angielski to język powszechny i międzynarodowy – posługuje się nim ok. 1,5 mld ludzi na całym świecie, ponad 85% wszystkich stron internetowych jest w tym języku, a magazyny i czasopisma po angielsku są dostępne na całym świecie i cieszą się dużą renomą – to tylko kilka powodów dlaczego warto go poznać. Jednak jak to zrobić, jeśli do tej pory nauka angielskiego przychodziła z trudem i każda kolejna lekcja była męczarnią? Odpowiedź jest prosta – językiem trzeba się „otoczyć”.
Wyjedź za granicę
Zagraniczny wyjazd to bardzo dobry sposób na oswojenie się z językiem. Eksperci oraz Ci, którzy wyjechali podkreślają, że podczas pobytu w obcym kraju najszybciej i najefektywniej uczymy się języka obcego, ponieważ język „otacza” nas z każdej strony i słyszymy go na każdym kroku. Jesteś studentem? Może warto pomyśleć
o Erasmusie, który pozwoli – w ramach wymiany studenckiej – wyjechać do innego kraju Unii Europejskiej
i lepiej poznać język i kulturę tego państwa.
„Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że zagraniczne wyjazdy bardzo pomagają w nauce języków obcych, dlatego w swojej ofercie mamy warsztaty Travel and Guide, które przygotowują do wyjazdu za granicę. Nasi słuchacze bardzo je sobie chwalą” – mówi Piotr Witkowski z warszawskiej szkoły językowej EnglishForYou.
Nie każdego jednak stać na zagraniczne wyjazdy, dlatego w dalszej części artykułu przedstawiamy sposoby łatwiej dostępne dla wszystkich.
Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj
Czytanie książek, prasy oraz przeglądanie stron internetowych w języku obcym to doskonały sposób na naukę języka. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez ekspertów: jedna książka przeczytana w języku obcym to równowartość 100 godzin konwencjonalnej nauki. Podczas czytania uczymy się nowych słówek oraz wyrażeń, które są niezbędne to poprawnej komunikacji interpersonalnej.
Korzystaj z fiszek
Coraz większą popularność zyskują, także fiszki – małe karteczki, na których zapisujemy słówka oraz wyrażenia, których chcemy się nauczyć. Po jednej stronie słówko po polsku a po drugiej w języku obcym. Osoby, które korzystają z takiej formy nauki języka twierdzą, że jest ona bardzo efektywna.
Oglądaj i słuchaj
Kolejnym przykładem na „otoczenie” się językiem jest oglądanie zagranicznych kanałów w telewizji, filmów
w wersjach oryginalnych, bez lektora oraz słuchanie zagranicznych stacji radiowych. Poziom obecnej technologii daje nam bardzo duże możliwości w tej kwestii – telewizje kablowe i satelitarne pozwalają na odbieranie kanałów anglojęzycznych, a w Internecie możemy posłuchać np. audycji radiowych BBC – to naprawdę pomaga.
Śpiewaj
Świetnym sposobem jest także uczenie się na pamięć tekstów piosenek i śpiewanie. W Internecie znajdziemy wiele stron z tekstami piosenek, a na serwisach takich jak youtube czy wrzuta mnóstwo piosenek do odsłuchania i potem do odśpiewania. Ucząc się piosenek poznajesz podstawowe słownictwo, frazy oraz idiomy.
Poznawaj nowe osoby
Czytanie, oglądanie telewizji czy śpiewanie nie zastąpi jednak kontaktu z żywym człowiekiem. Internet daje duże możliwości w tym zakresie. Za pośrednictwem portali społecznościowych, for internetowych czy programów takich jak Skype możemy poznawać nowych ludzi, nawiązywać znajomości i komunikować się bez względu na szerokość geograficzną, odległość czy narodowość. Taki rodzaj nauki języka obcego jest szczególnie ważny, gdyż konwersacja w języku obcym w czasie rzeczywistym bądź zapośredniczona to najważniejszy element nauki języka.
„Nauka poprzez rozmowę daje najlepsze rezultaty, dlatego w szkołach językowych tak duży nacisk kładzie się na częste konwersacje z native speaker’ami oraz pracę w małych grupach” – podkreśla Witkowski z EnglishForYou.
Jak widzimy pomysłów na naukę języka w sposób szybki, skuteczny i zarazem ciekawy jest wiele, jednak nie każdy będzie odpowiadał wszystkim. Sami musimy wybrać ten (niekoniecznie jeden), który dla nas będzie najlepszy i najbardziej efektywny. Nie należy jednak zapominać o tym, że nauka języka w domowych warunkach nie zastąpi kursu w profesjonalnej szkole językowej, dlatego jeśli oswoimy się już z językiem i znajdziemy trochę czasu w naszym napiętym harmonogramie tygodnia, zapiszmy się na kurs i wybierzmy ten, który kładzie nacisk na konwersację z native speakerami oraz pracę w małych grupach, a wtedy nauka na pewno będzie przyjemniejsza i bardziej efektywna.
Możesz także po prostu studiować anglistykę
Obejrzyj także ten film: