Etnolingwistyka

Etnolingwistyka jest to dziedzina badań lingwistycznych, której przedmiotem są wzajemne związki między językami, myśleniem, zachowaniem się człowieka i rzeczywistością, to znaczy między formalną strukturą języka panującą powszechnie a resztą kultury społeczności posługującej się danym językiem.

Na kierunku etnolingwistyka prowadzona jest nauka między innymi takich języków jak: amharski, arabski, chiński, hiszpański, koreański, łotewski, portugalski, suahili, szwedzki, tajlandzki, wietnamski, nowogrecki. W trakcie nauki studenci uczęszczają na lektoraty języka rosyjskiego i angielskiego. Ponadto dokonują wyboru trzeciego języka obowiązkowego (może być nim język indoeuropejski bądź pozaeuropejski). Nauka języków obcych prowadzona jest intensywnie i na wysokim poziomie.

Przykładowe moduły specjalistyczne :  dydaktyczny, translatologiczny, dziennikarski, ekonomiczny, lingwistyka formalna, nauka o informacji i informatyka, teoria języka, technologia i terapia mowy.

Absolwenci etnolingwistyki mogą starać się o pracę w różnorodnych ośrodkach przetwarzania informacji, bankach, firmach przemysłowo-handlowych, tj. wszędzie tam, gdzie zarządzanie wspomagane jest nowoczesnymi środkami teleinformatycznymi.

Są oni poszukiwani na rynku pracy również i z tego powodu, że wynoszą ze studiów dobrą znajomość kilku języków obcych oraz umiejętność pracy z komputerem w zakresie wystarczającym dla każdej instytucji.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *