Już dziś w Katowicach rozpoczyna się trzydniowa konferencja poświęcona problemom polonistycznym. Zorganizowana została wspólnie przez Uniwersytet Śląski w Katowicach, Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza, Komitet Nauk o Literaturze oraz Polską Akademię Nauk.Organizatorzy podkreślają długą tradycję owego przedsięwzięcia, bowiem doszukują się jej początków już w krakowskim Zjeździe im. Jana Kochanowskiego, który odbył się w 1884 roku. Ponieważ, ku dezaprobacie (czy też zmartwieniu) polonistów, odbywają się one nieregularnie, tegoroczny zjazd będzie dopiero dwunastym w historii.
Honorowy patronat nad Zjazdem Polonistów objęła Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. dr hab. Barbara Kudrycka oraz Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś. Warto zaznaczyć, że jak stwierdza prof. Krzysztof Kłosińki:
Zjazdy są doskonale udokumentowane: czytając zjazdowe księgi śledzimy losy naszej dyscypliny. Materiały z dwóch ostatnich znajdują się wciąż w żywym obiegu, w kraju i zagranicą.
Niezwykle bogaty i różnorodny program spotkania z pewnością podsunie każdemu uczestnikowi, czy też słuchaczowi wiele tematów do dalszych refleksji. Już pierwszego dnia Michał Paweł Markowski będzie odpowiadał na pytanie „Komu potrzebne są studia humanistyczne?”. Nie zabraknie też rozważań na temat tradycji i perspektyw humanistyki polonistycznej (Ryszard Nycz). Uczestnikom konferencji bliski okazała się również problematyka reformy szkolnictwa wyższego. Wysłuchać będzie można bowiem wykładów na takie tematy, jak „Polonistyka po bolońsku?”(Ewa Kraskowska), dowiedzieć się „Czym jest bolonistyka? Studium z dziejów reformy szkolnictwa wyższego” (Dariusz Rott), czy lepiej jest „Tworzyć kierunki czy specjalizacje?” ( Tomasz Mizerkiewicz). To tylko dość pobieżny przedgląd tematyki trzydniowej konferencji.
Zobacz czy warto i gdzie studiować polonistykę
Więcej informacji na temat Zjazdu Polonistów można znaleźć na stronie: www.zjazdpolonistow.us.edu.pl