Kuchnia, która uczy francuskiego

Owocem współpracy brytyjskich lingwistów i informatyków jest innowacyjna kuchnia, która w języku francuskim podpowiada jak odpowiednio przygotować określone potrawy. Naukowcy wykorzystali w ten sposób metodę Task-Based Language Learning, polegającą na nauce języka obcego zorientowanej na zadania. Pozwala to przenieść naukę ze szkolnej sali w miejsce dużo bardziej inspirujące.

Aby skorzystać z kuchni użytkownik wybiera z tabletu lub monitora interesujący go przepis. W urządzeniach których używa (łyżki, noże, miski i inne) wbudowane są cyfrowe sensory, które komunikują się z komputerem. Wszystko to pozwala nie tylko wydawać odpowiednie polecenia we właściwym czasie, ale także umożliwia informowanie ucznia o jego błędach (np. o tym, że przypala ciasto).

Ponadto kuchnia na prośbę użytkownika w każdej chwili może powtórzyć podaje już informacje lub przetłumaczyć je na język angielski. Wystarczy dotknąć odpowiedniego przycisku na monitorze.

Jak zapewniają konstruktorzy urządzenia, gramatyka i słownictwo zostały dobrane w taki sposób, by korzystanie z kuchni optymalnie rozwijało umiejętność rozumienia języka francuskiego. Po przyrządzeniu potrawy uczący się może sprawdzić nabytą wiedzę, wykonując na komputerze krótki test.

Jak podaje PAP, językowa kuchnia-laboratorium jest przeznaczona dla szkół i pomieszczeń uniwersyteckich, ale może zostać zainstalowana także w prywatnym domu. Ponadto dzięki dotacji unijnej w najbliższym czasie powstaną programy również w języku angielskim, niemieckim, włoskim, fińskim, hiszpańskim i katalońskim.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *